Nezapomínejte pečovat o chrup vašeho čtyřnohého kamaráda

2084

Psi mají dnes mnohem více péče, než v minulosti. Stále ale mnoho majitelů čtyřnohých mazlíčků zapomíná na starost o jejich chrup. Psi dnes žijí déle díky pokroku v diagnostice a léčbě, a aby mohli přijímat potravu do vysokého věku, musí být jejich zuby v co nejlepším stavu. Jak předejít nemocem zubů a dutiny ústní?

Především kvalitním krmivem a pravidelnou péčí o zuby psa.

Psi mají na rozdíl od lidí zubní kazy výjimečně, ale zato se jim, stejně tak jako lidem, tvoří zubní plak. Zbytky krmení za součinnosti bakterií pak mineralizují a tvoří se zubní kámen. Ten představuje problém u většiny pejsků, zejména u menších plemen. Zubní kámen spolu s onemocněním periodontu jsou vážnými problémy, které se dnes a denně řeší ve veterinárních ordinací. Přitom většina z těchto případů by nebyla, kdyby majitelé dbali na péči o zuby a chrup pejska.

Zubní péčí se snažíme odstranit plak a zabránit rozvoji zánětu dásní a tvorbě zubního kamene. Je třeba zuby pravidelně čistit, a to nejméně 3x týdně, nejlépe každý den. Mnoho lidí to vzdá při prvních pokusech, kdy pejsek úplně při čistění nedrží, jak by si představovali, nebo na tuto proceduru zkrátka zapomínají. Přitom zabere minutu denně. Potřebujete speciální kartáček a pastu. Zubní kartáčky pro psy a ochucené zubní pasty pro psy seženete buď u veterináře, nebo v chovatelských potřebách. Produkty určené pro lidi nejsou vhodné. S psím zubním kartáčkem se lépe manipuluje, vyrábějí se třeba praktické kartáčky ve stylu návleku na prst, se kterými se dostanete v psí tlamě až k zadním zubům.

Kromě kartáčků a zubních past pro psy můžete proti zubnímu kameni bojovat i dalšími metodami. Jednou z nich je každodenní přídavek přípravku z mořských řas do krmiva. Tento preparát seženete na veterině nebo v e-shopu, a je velmi účinný. Oblíbené jsou dentální pamlsky a dentální hračky, které čistí zuby psa zábavným způsobem. Proti zápachu z tlamy můžete částečně bojovat i speciálním spreji, které odér zlepšují a desinfikují ústní dutinu. Základem prevence je ale vždy čištění zubů. Další metody jsou spíše doplňkové.

Pokud se na péči o zuby psa zaměříte, uvidíte, že bude mnohem spokojenější jak váš čtyřnohý mazlíček, tak i vy. Nebude vás trápit zápach z psí tlamy a nebudete muset pravidelně podstupovat se svým pejskem čištění zubů ultrazvukem.