Online výuková videa pro děti? Ano, moderní doba!

2846

Mezi výukovými webovými aplikacemi se právě objevil nový projekt Prima úča. Jeho autorka Libuše Sudová dolaďovala zajímavou a užitečnou novinku dva roky.

Spuštěním vzdělávacího webu z Českého jazyka pro žáky 1. až 5. tříd – primauca.cz – se přesně trefila do období, kdy je většina školáků povinně doma. „Na projektu pracuji dlouho, takže jde opravdu jen o náhodu,“ říká sympatická učitelka ze Základní školy pod Svatou Horou v Příbrami.

Jak jste na nápad přišla? Celý život učím, žádné jiné povolání jsem nikdy nedělala. Nebráním se inovacím, snažím se stále vzdělávat a zdokonalovat. A také mě docela baví práce s technikou. Takže už před pár lety se mi pro naši školu podařilo sehnat dotaci na nákup tabletů. Jako první jsem s nimi začala pracovat ve své třídě.

Proto padla volba na internet? Na internetu jsem vždy hledala inspiraci, je tam spousta vzdělávacích materiálů či interaktivních cvičení. Napadlo mě ale, že často chybí vysvětlení látky. Třeba když ve škole dítě něco nepochopí. Každému totiž trvá jinak dlouho, než si učivo osvojí. Takže jste na to šla jinak… Rozhodla jsem se udělat vzdělávací online videa, v nichž nejen učím, ale i vysvětluji, a látku také procvičuji. A to takovou formou, jako když si někdo zaplatí třeba doučování.

Video tedy dělám tak, aby mělo dítě pocit, že jsme v osobním kontaktu. Proto na děti ve videích mluvím. Udělala jsem i speciální diktáty, kdy slovo nadiktuji, a jakmile ho dítě napíše, ukážu cedulku, jak to mělo být správně. A pak pokračujeme. Totéž platí u pracovních listů. Důležité je, že u toho nemusí být rodič, žáci to zvládnou sami.

Vycházela jsem z bohatých zkušenosti, že mnozí rodiče nemají čas a ani nedovedou s učivem poradit. Nejde o to, aby si děti pustily deset videí najednou, ale každý den jiné. Může tak děti učivo více bavit? Je to určitě zábavnější a hlavně systematičtější forma, dávám tam i obrázky, animace. Mám to vyzkoušené z vlastní třídy. Když jim dám vybrat, chtějí většinou radši primaúčovský než klasický diktát.

Plánujete rozšířit látku? Oslovila jsem kolegu a chtěli bychom rozjet matematiku. Já se ale chci dál věnovat hlavně prvnímu stupni. Učení mám moc ráda, je to můj koníček. Sama si vše točím, střihám, takže jak jsem říkala, zabere to i dost času. Celý projekt je postaven tak, aby byl jednoduchý na ovládání a finančně přístupný opravdu každému.

Více informací o projektu na oficiálních webových stránkách www.primauca.cz

 

Rozhovor najdete v deníku MLADÁ FRONTA DNES, 19.3.2020, redaktor: Marek Kočovský