Jak chránit svoje brýle?

1257

Pokud jste majitelem jakýchkoli brýlí, tak se pro vás pouzdro na brýle stane nepostradatelným doplňkem. Pouzdro bude chránit vaše brýle před poškozením.

Jak zvolit správné pouzdro

Pouzdro na brýle musíme vybrat tak, aby odpovídalo typu našich brýlí. Pokud si budete pořizovat pouzdro na sluneční brýle, tak si musíte koupit pouzdro hlubší a větší. Co se týká sportovních brýlí, tady musíte zvolit takové pouzdro, které nám umožní do něj uložit také jiné doplňky, jako jsou např. výměnné brýlové čočky atd. Při výběru pouzdra na dioptrické brýle je důležité, aby bylo tzv. ušito na míru. Dioptrické brýle se liší od jiných druhů brýlí plochou skel a také výškou po jejich složení. Při výběru správného pouzdra si nechte poradit ve specializované oční optice.

Mezi špičky ve svém oboru patří oční optika Optika-Los se sídlem na Praze 3. Firma byla založena v roce 1991 a nabízí svým zákazníkům profesionální a odborné služby. Více informací naleznete na optikalos.cz

Dalšími pomocníky, které slouží k ochraně brýlí, jsou nejrůznější specializované prostředky např. čistící spreje na brýle nebo utěrky z mikrovlákna.

Na českém trhu je v nabídce mnoho značek. Špičkové řady těchto utěrek se vyznačují vysokou hustotou vláken. Okraj je zastřižen zubatě, aby se zabránilo třepení. Jednotlivé utěrky bývají samostatně zabaleny v pouzdru z PVC a je zde přiložen návod k používání. Mikrovlákno účinně odstraní např. nečistoty, otisky prstů, prach, mastnotu a šmouhy. Utěrky dokonce můžete práv v pračce.

Každý majitel dioptrických brýlí musí své brýle alespoň někdy vyčistit. Pokud Vám nestačí zmiňované čistící spreje nebo utěrky z mikrovlákna, tak můžete své brýle zanést do oční optiky, kde vám brýle během pár minut vyčistí ultrazvukem. Pokud používáte zašpiněné brýle, tak vám to můžete způsobovat únavu nebo další problémy. Také to nevypadá dobře.

Jak správně brýle čistit

Majitelé brýlí by je měli čistit pouze pod tekoucí studenou vodou. Teplá voda nebo dokonce horká voda nejsou vhodné. Brýle se nesmí dávat do myček na nádobí. Vysoká teplota vody poškozuje hlavně antireflexní vrstvy. Není doporučeno používat papírové ubrousky nebo kapesníky. Dále není vhodné čistit brýle pomocí některých oděvů, jako jsou košile nebo svetry. V případě, že se vám brýlové čočky poškrábají, tak není možné je ničím vyčistit. V případě, že si tedy nevíte s čistěním rady nebo máte brýle opravdu hodně zašpiněné, svěřte tento úkol odborníkovi.